Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?

Bir arabada ortalama olarak 20 adet arıza lambası bulunuyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin yüzde 98’i araba arıza göstergelerinin ne anlama geldiğini bilmiyor.

En sık yanan ve arabanız için hayati öneme sahip 15 arıza lambasının ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Ya da bu araç göstergeleri yanınca ne yapmanız gerektiğini?

Cevabınız hayır ise bu içeriğimiz tam size göre! Okumaya devam ederek araba göstergeleri anlamları resimli anlatımına göz atabilirsiniz.

Bu araç arıza işaretleri ve anlamları Volkswagen, Tofaş, Opel, Renault gibi tüm araç markalarında aynıdır.

hararet göstergesi

1. Hararet göstergesi arıza lambası

Bu uyarı göstergesinin yanması aracın motorunun fazla ısındığı anlamına geliyor. Motor soğutma suyu fazla ısınmış olabilir. Hararet göstergesi uyarı ışığı yandığında hemen aracı durdurmanız ve motorun soğumasını beklemeniz gerekiyor. Motor soğuduktan sonrada en yakın servise başvurmalısınız. Hararet göstergesi ciddiye alınması gereken göstergelerin başında gelir.

lastik basınç göstergesi

2. Lastik basınç uyarısı ikaz lambası

Lastik basınç uyarı arıza işareti, lastik basıncı düştüğünde ve zincir takmanız gerektiğinde yanar. Araç lastik basıncınızı kontrol ederek bu araç uyarısından kurtulabilirsiniz.

motor yağı göstergesi

3. Motor yağı basıncı uyarı ikaz lambası

Gösterge panelinizde bu motor arıza lambası araç gösterge panelinde yanıyorsa motor yağ basıncının düştüğünü haber verir. Bu ikaz lambası yandığında aracın acilen durdurulup, yetkili servise haber verilmesi gereklidir. Genellikle sorun motor yağı değişimi ile çözülür.

Esp hatası

4. ESP/ASR sistemleri araba göstergesi

Normalde bu araç göstergesi pasiftir. ESP/ASR sistemleri devreye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Eğer bu arıza lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş veya devre dışı kalmış demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde fayda var.

araba göstergeleri: egzos hatası

5. Egzoz sistemi kontrol lambası araç göstergesi

Bu uyarı göstergesi araç ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu ikaz ışığı yanmaya başladıysa veya araç çalıştıktan sonra sönmüyor ise aracınızın acilen servise götürülmesi gerekiyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa aracınızın servise ihtiyacı var anlamına gelir.

Egzoz sistemi uyarı lambası yandığında aracı kullanılmaya devam ederseniz, aracınızın emisyon kontrol sistemi zarar görür.

abs fren sistemi uyarısı

6. ABS fren sistemi uyarı lambası

ABS ışığının sürekli yanması ABS fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder ama ABS sisteminin yeniden çalışır duruma gelebilmesi için yetkili servise başvurmanız gerekir.

araba göstergeleri: adaptif hız sabitleme göstergesi

7. Adaptif hız sabitleme araç ikaz ışığı

Bu uyarı lambası otomatik vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerektiğini gösterir.

Şarj sistemi ikaz lambası

8. Şarj sistemi ikaz lambası

Bu ikaz lambası akünün boşaldığını gösterir. Aracınız çalışırken yanmaya başlarsa, araçtaki gereksiz elektrik aksamı (koltuk ısıtma sistemi, direksiyon ısıtma, rezistans) devre dışı bırakmanız ve acilen servise gitmeniz gerekmektedir.

araba göstergeleri: yakıt miktarı ikaz göstergesi

9. Yakıt miktarı uyarı lambası

Bu ikaz araçta 7 litre yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt alındığınız halde bu arıza lambası yanıyorsa servise başvurmanız gereklidir.

araba göstergeleri: emniyet kemeri uyarı lambası

10. Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambası

Eğer bu ışık sürüş esnasında yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu belli eder ve hava yastığını kapatır. Kaza durumunda ise hava yastığı çalışmaz. En kısa sürede servise başvurmanız yararınıza olacaktır.

Araba göstergeleri: cam yıkama suyu ikaz lambası

11. Cam yıkama suyu araba göstergeleri

Bu ikaz ışığının sürekli yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir. Cam suyunu servise girmeden kendinizde doldurabilirsiniz.

fren balatası aşınma araç göstergesi

12. Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası

Bu ikaz ışığının yanması fren balatalarının aşındığı ve değişmesi gerektiği anlamına gelir. Acilen fren disklerinin değişimi için servise gitmenizde fayda var.

dizel partikül filtresi uyarı lambası

13. Dizel partikül filtresi

Eğer aracınız dizel ise bu ikaz ışığı sizin araçta da var demektir. Bu araba göstergesinin yanması dizel partikül filtresinin fazla kurumla dolduğu anlamına gelir. Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir/dakikanın üzerinde 15-20 dakika boyunca kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenecektir. Hala sönmezse servise başvurmanızda fayda vardır. Bu değerler araçtan araca değişiklik gösterebilir. Daha ayrıntılı bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

Araba göstergeleri: dizel motor uyarı

14. Dizel motor uyarı ikaz göstergesi

Dizel araçlarda bulunan bir arıza lambasıdır. Araçta kontak açıldığında yanar. Söndükten sonra marşa basılır. Eğer sürüş sırasında bu uyarı ışığı yanarsa aracı acilen servise götürmeniz gerekmektedir.

differansiyel kilidi uyarı lambası

15. Diferansiyel kilit arıza lambası

Hızınızın aşırı olması bu ikaz ışığının yanmasının birinci sebebidir. Bir diğer anlamı ise arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj var demektir. Araba göstergeleri arasında en az rastlanan göstergedir.

 

Araba arıza işaretleri yandığı zaman aracın bakım zamanın geldiğini anlayabilirsiniz. Aracınızı bir oto servise götürerek yanan araba uyarı lambaları probleminizi çözecektir. Eğer aracınızda bu göstergelerden en az biri yanıyorsa en kısa sürece oto servise gitmenizi tavsiye ederiz. Araba göstergeleri, araç arıza işaretleri, araç gösterge işaretleri araç ömrü için çok önemlidir.

5 Ocak 2023 Blog , ,